Zatrudniając nas oszczędzisz czas, energię i pieniądze.

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

W obecnym i przyszłym roku wejdzie w życie kilka istotnych zmian podatkowych. Krótkie omówienie najważniejszych z nich znajdziecie w poniższym tekście.

Zmiana numer jeden: zerowy PIT dla młodych z limitem

Jednym z kluczowych postulatów tak zwanej piątki Kaczyńskiego było wprowadzenie zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zerowy PIT dla młodych ma ułatwić młodym wejście na rynek pracy poprzez zwolnienie ich z obowiązku uiszczania podatku PIT. Osoby do 26. roku życia, których wysokość rocznych przychodów nie przekroczy 85 528 złotych (pierwszy próg podatkowy) zaoszczędzą na podatku 6600 zł w skali roku.

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

Zmiana numer dwa: ulga na złe długi

Od stycznia 2019 roku skróceniu uległ termin, który musi upłynąć, aby przedsiębiorca mógł wnioskować o ulgę na złe długi. Dotychczas było to 150 dni, obecnie – 90. Biuro rachunkowe Warszawa może wesprzeć przedsiębiorcę w dopełnieniu wszelkich formalności w uzyskaniu ulgi na złe długi.

Zmiana numer trzy: nowa matryca stawek VAT

Ta, długo wyczekiwana, zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Nowa matryca stawek VAT ułatwi życie przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą produktów należących do jednej kategorii, na przykład właścicielom piekarni czy osobom oferującym soki i napoje owocowe.

Zmiana numer cztery: obligatoryjny split payment

Od 1 września 2019 roku w przypadku niektórych branż (takich jak telefony komórkowe, części do samochodu, węgiel czy metale) mechanizm podzielonej płatności będzie obligatoryjny. Ma dotyczyć transakcji o wartości co najmniej 15 tysięcy złotych.

Zmiana numer pięć: numer NIP na paragonie fiskalnym

Od 1 września 2019 roku w życie wchodzi ustawa, zgodnie z którą sprzedający ma obowiązek umieścić NIP kupującego na paragonie fiskalnym. Dotyczy to sytuacji, w której przedsiębiorca robiący zakupy chce otrzymać fakturę VAT do paragonu fiskalnego.

Zmiana numer sześć: nowy JPK_VAT

Od 1 stycznia 2020 roku na największych przedsiębiorstwach, zatrudniających co najmniej 250 osób, spocznie obowiązek składania deklaracji VAT pod postacią nowego pliku JPK_VAT. Sukcesywnie obowiązek obejmie również mniejsze firmy i mikroprzedsiębiorstwa.

Zmiana numer siedem: danina solidarnościowa

Od 2020 roku najlepiej zarabiający Polacy, których dochód w ubiegłym roku podatkowym przekroczył milion złotych, odprowadzą wyższe podatki. Dodatkowe wpływy zasilą fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych.

Zmiana numer osiem: wymiana kas fiskalnych

W 2019 i 2020 roku przedsiębiorców czeka jeszcze jedna istotna zmiana – wymiana kas fiskalnych z tych tradycyjnych na nowe, kompatybilne, działające online.