Zatrudniając nas oszczędzisz czas, energię i pieniądze.

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT?

Od 1 września 2019 roku polskich przedsiębiorców obowiązuje tzw. biała lista podatników VAT. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą zaliczyć wydatki związane z zakupem towarów lub usług do kosztów firmowych, muszą sprawdzić, czy ich kontrahent figuruje w bazie KAS jako czynny podatnik VAT.

Czym jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to, najprościej rzecz ujmując, publicznie dostępny wykaz podatników zarejestrowanych jako płatnicy VAT wraz z numerem rachunków bankowych przeznaczonych do przelewania należności na rzecz tych podmiotów. Od 1 września tego roku na barkach przedsiębiorców spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy dany kontrahent znajduje się na białej liście podatników VAT. Od tego zależy możliwość zaliczenia wydatku poczynionego na rzecz kontrahenta do kosztów uzyskania przychodu. Profesjonalnego wsparcia w prawidłowym rozliczeniu wszelkich wydatków firmowych udziela biuro rachunkowe Warszawa.

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT?

Jak weryfikować kontrahenta za pomocą białej listy VAT?

Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom dwie możliwości, za pomocą których mogą sprawdzić, jaki jest aktualny status ich kontrahenta. Pierwszą z metod jest interfejs API, opracowany na razie we wstępnej wersji. Jedną z bolączek właścicieli firm, jakie pojawiły się w związku z tym rozwiązaniem, jest limit dostępu do usługi API. Za pomocą tej metody przedsiębiorca może bowiem automatycznie sprawdzić maksymalnie 300 podmiotów w ciągu jednego dnia. Zapytania mogą dotyczyć nie więcej niż 30 podmiotów. Limitowanie zapytań jest kłopotliwe zwłaszcza dla dużych firm, które każdego dnia obsługują tysiące kontrahentów.

Drugą z metod sprawdzenia, czy dany przedsiębiorca należy do czynnych podatników VAT jest wykorzystanie pliku tekstowego.

W jaki sposób korzystać z białej listy podatników VAT?

Wystarczy wpisać jedną z informacji o poszukiwanym kontrahencie. Może być nią numer NIP, REGON, nazwa podmiotu lub numer rachunku bankowego. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą można wpisać też imię i nazwisko przedsiębiorcy.