Zatrudniając nas oszczędzisz czas, energię i pieniądze.

Handel w niedziele w 2018 r. - wykaz niedziel handlowych

Zakaz handlu w niedzielę obowiązujący od 1 marca 2018 został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowa ustawa, w tym roku umożliwia handel w dwie niedziele w miesiącu. Jedynym wyjątkiem są święta przypadające w niedzielę - wtedy obowiązuje całkowity zakaz handlu. Dotyczy to przede wszystkim świąt takich jak: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada, a także 25-26 grudnia. Całkowity zakaz handlu i czynności z nim związanych obowiązuje wszystkie markety, galerie, sieci handlowe z wyłączeniem punktów usługowych, restauracji i piekarni oraz zakupów internetowych.

Warto dodać, że wyjątkami od zakazu handlu w niedziele będą weekendy przed świętami Wielkanocy oraz Świąt Bożego Narodzenia. W tej sytuacji handel może odbywać się do wczesnych godzin popołudniowych.

Handel w niedziele w 2018 r. - wykaz niedziel handlowych

W obecnej sytuacji handel w niedziele dozwolony jest na lotniskach i stacjach kolejowych – jedynie, jeśli to właściciel sklepu będzie obsługiwał klientów. Każdy z zarządców musi umożliwić wszystkim najemcom prowadzenie działalności gospodarczej. Bardzo wielu właścicieli sklepów podjęło decyzję o wydłużeniu godzin pracy w piątki i soboty.

Okresem przejściowym jakim będzie rok 2019, w czasie realizacji całego projektu będzie wprowadzenie tylko jednej handlowej niedzieli w miesiącu. Oczywiście i tutaj, jeśli niedziela przypada w jakieś wyżej wymienione święto będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu. Ma to nas przygotować do nowych reguł, o całkowitym zakazie sprzedaży w niedziele.

Posłowie zadecydowali, że do roku 2020 będzie całkowity zakaz handlu w niedzielę, dlatego takie zmiany planują dużo wcześniej, systematycznie i stopniowo wprowadzając zmiany.