Zatrudniając nas oszczędzisz czas, energię i pieniądze.

Prowadzisz firmę w mieszkaniu? Sprawdź jakie zmiany wprowadził Fiskus

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w mieszkaniu lub w domu mają ostatnio spore problemy. Urząd Skarbowy wprowadził zmiany w zasadach rozliczania czynszu za prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu.

Aby móc zaliczyć w koszta firmowe, koszt czynszu oraz mediów za prowadzenie działalności w mieszkaniu, przedsiębiorca musi mieć wydzielone pomieszczenie, w którym tą działalność prowadzi.

Do tej pory nie było z tym większych problemów, ponieważ wystarczyło, że przedsiębiorca podawał procentowo, jaka powierzchnia przeznaczona jest do wykonywania działalności i mógł ten procent wrzucić w koszta firmowe.

Głównie problem mają programiści, graficy czy freelancerzy, ponieważ to oni najczęściej prowadzą przedsiębiorstwa w mieszkaniu. Jak wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej w naszym kraju takich przedsiębiorców może być milion.

W Rozporządzeniu MF nie ma przepisu, który zmuszałby Urząd Skarbowy do takiej zmiany. Z rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisane jest tylko, że w kosztach można zaksięgować wydatki związane z „opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą”.