Dla wielu osób rozważających założenie własnej działalności sporym problemem, który sprawiał, że skutecznie odraczały podjęcie decyzji, była konieczność odprowadzania kosztownych składek do ZUS-u. Od 30 kwietnia tego roku weszła w życie tzw. działalność nieewidencjonowana, która w znacznym stopniu ułatwia stawianie pierwszych kroków we własnym biznesie.
Jakie ułatwienia wprowadza działalność bez rejestracji?
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie musi składać wniosku do CEIDG o założenie działalności, nie musi też odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. Istotny jest też brak konieczności odprowadzania składek zdrowotnych, które w przypadku działalności ewidencjonowanej, objętej ulgą na start, wynoszą około 319 złotych miesięcznie w 2018 roku.
Brak obciążeń podatkowych ułatwia stawianie pierwszych kroków w biznesie i przetestowanie skuteczności swojego pomysłu. Warto jednak pamiętać, że działalność bez rejestracji nie zwalnia z obowiązku odprowadzania należnemu państwu podatku dochodowego.
Kto może prowadzić działalność bez rejestracji?
Działalność bez rejestracji jest dostępna dla osób, które spełnią łącznie dwa warunki:
Działalność bez rejestracji, czyli jak to wygląda w praktyce
Co należy zrobić, jeśli prowadzimy działalność nierejestrowaną, a w którymś miesiącu nasze przychody przekroczą dozwolony próg 1050 złotych netto? Wówczas powstaje obowiązek zarejestrowania działalności poprzez złożenie wniosku CEIDG w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Mamy na to zaledwie 7 dni od momentu przekroczenia ustalonego progu.
Każdy nasz klient, który poleci nas swoim znajomym otrzyma rabat na jeden miesiąc w wysokości 50% abonamentu, który posiada - do wykorzystania w miesiącu, w którym jego znajomy podpisze z nami umowę.
Przesyłka kurierska po dokumenty w abonamencie GRATIS!
ANGIS Usługi Księgowe
ul. Pruszkowska 17 lok. 107 piętro 1, 02-119 Warszawa